Termíny psychologie, psychiatrie a psychoterapie vycházejí z řeckého pojmu psyché (duše), a proto není divu, že laikovi často tyto disciplíny splývají. Předmětem zájmu všech tří oborů je duše neboli psychika člověka, každý z nich se k ní však přibližuje na jinou vzdálenost a používá různých nástrojů, jak ji poznat či léčit.
Psycholog
Psychologem se zpravidla stává absolvent pětiletého magisterského studia filozofické fakulty (příp. fakulty sociálních studií), jehož základem jsou humanitní vědy, a to především psychologie. Možnosti uplatnění jsou širší, od personalistiky a světa obchodu, koučování, dopravní psychologie, psychologického poradenství až po oblast klinické psychologie.
Psychiatr
Psychiatrem je vystudovaný lékař, který při svém šestiletém studiu získává orientaci v přírodovědném směru, zejména pak v biologii člověka. Psychiatrem se stává lékař další praxí a systematickým vzděláváním, které je ověřeno atestační zkouškou.
Psychoterapeut
Psychoterapeutem se stává v širším slova smyslu absolvent psychoterapeutického výcviku, který trvá zpravidla několik let a jehož součástí je získání teoretických znalostí a psychoterapeutických dovedností, vlastní zkušenosti s procesem psychoterapie (dotyčný sám je tedy v roli „pacienta“) a supervize vlastní terapeutické práce. V užším slova smyslu a s přísnějšími kritérii na předepsané vzdělání a praxi je doporučováno, někdy je podmínkou, aby měl adept na psychoterapii dokončené univerzitní vzdělání lékařského nebo humanitního směru. Po absolvování daného psychoterapeutického výcviku a na základě dalších splněných podmínek a zkoušky mohou kliničtí psychologové a lékaři získat psychoterapeutické osvědčení na subkatedře psychoterapie IPVZ (Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví) v Praze. Toto osvědčení znamená tzv. funkční specializaci v systematické psychoterapii, to je také nejvyšší možné dosažené psychoterapeutické vzdělání v ČR.
Jak taková psychoterapie probíhá? Konkrétní představu si můžete udělat díky našim příběhům z psychoterapie, kde ji popisují nejenom naši terapeuti, ale i klienti, kteří ji v našem psychoterapeutickém centru absolvovali.
Spolupráce psychologa a psychiatra
Psychiatr a klinický psycholog (což je psycholog s klinickou atestací) spolupracují při léčbě pacientů zejména ve zdravotnických zařízeních (nemocnici, psychiatrické léčebně, ambulanci, krizovém centru apod.). Oba, formovaní odlišným přístupem (biologickým a humanitním), se spolupodílejí na diagnostice a léčbě duševních poruch, které jsou vymezeny v mezinárodní klasifikaci nemocí (viz Klasifikace duševních poruch a poruch chování). Optimálním cílem je respektující spolupráce a společný postoj vedoucí k celkovému zlepšení pacientova stavu na úrovni tělesné i psychické. Psychiatr stejně jako klinický psycholog je při diagnostice odkázán na klinické metody pozorování a rozhovor, navíc sleduje pacienta po tělesné stránce a spolupracuje s dalšími lékaři-specialisty, včetně internisty, neurologa aj. a využívá také služeb zobrazovacích metod, např. CT a magnetické rezonance.
Klinický psycholog je vyškolen a současně se dále postgraduálně vzdělává v používání diagnostických testových metod, které napomáhají při hodnocení osobnostních charakteristik člověka-pacienta, dále jeho případných duševních poruch na úrovni myšlení, emocí a chování.
Psychiatr léčí léky, psycholog slovem
Na základě předchozích postupů lze dále stanovit léčebné opatření. Psychiatr je tím, kdo předepisuje léky, příp. současně může doporučit pacientovi psychoterapii. Pokud nejsou léky nezbytné a jako účinná je indikována právě psychoterapie, je žádoucí motivovat pacienta pro tento způsob léčby. Právě klinický psycholog je zpravidla tím, kdo poskytuje psychoterapeutickou péči a provází pacienta či klienta problematickou životní fází či krizí. Jednodušeji řečeno psychiatr léčí medikamenty, psycholog především slovem. Odborněji řečeno psychiatr aplikuje farmakoterapii, zatímco psycholog (zpravidla) psychoterapii. Psychoterapeutický a farmakoterapeutický postup nejsou v praxi protipólem, ale pokud je třeba, vzájemně se doplňují.
Použitá literatura:
Vymětal, J. (2003): Úvod do psychoterapie, Grada
Komentáře
Všechno současně
No jestli jsem to pochopila správně, tak psychoterapeutem může být vlastně skoro kdokoliv kdo má terapeutický výcvik a nemusí být ani psychologem, ani psychiatrem :-)
Funkční specializace
No to je pravda, ale na druhou stranu zkoušku z funkční specializace může mít pouze psychiatr nebo klinický psycholog, kteří mají za sebou i psychoterapeutický výcvik.
Funkční specializace
A jde funkční specializaci vůbec ještě získat? Čtu, že byla zrušena a nějak nenacházím, jestli byl vytvořen ekvivalent a kde se ho dopátrat.
Info
Info zde:
http://www.ipvz.cz/pracoviste/2223/podminky-pro-prijeti-ke-zkousce-ze-sy...
Jinak k psychoterapeutům - existuje 2leté Mgr. studium psychoterapie na FSS MU v Brně. Součástí studia je i výcvik v PST (zda povinně, nevím). Pro proplácení výkonů PST je potřeba smlouva s ZP, která ji bez zkoušky u IPVZ nedá. Pro platby cash nepotřebuje psychoterapeut dokládat vzdělání, z hlediska daně z příjmu musí mít ŽL (buď vázaný: psycholog. poradenství a diagnostiku --> může získat jen psycholog; nebo volný: obvykle něco jako poradce v oblasti životního stylu).
Psychoterapie jako obor NENÍ legislativně ošetřena. Proto by si každý, kdo o PST péči uvažuje, měl zjistit, jaké vzdělání má jím zvolený psychoterapeut.
ohledne FSS
Dobrý den, byl jsem zaujat vaší konverzací, a rád bych studoval obor psychoterapií na FSS, který jste zmínil, ovšem z hlediska podání tohoto infa si nejsem jist, zda-li absolvent daného magisterského studia, tím pádem může být klinický psycholog, a zda-li tedy může podstoupit danou zkoušku IPVZ, aby někdy mohl spolupracovat se zdravotní pojišťovnou, děkuji za odpověď
re: ohledně FSS
Dobrý den, absolvent magisterského oboru "Psychoterapeutická studia" na FSS MU v Brně nemůže být klinickým psychologem. Nemůže tedy ani spolupracovat se zdravotními pojišťovnami. Může pracovat jako psychoterapeut s platbami na cash, jak je uvedeno v předchozí odpovědi.
Klinickým psychologem, který má zkoušku u IPVZ, může být pouze absolvent oboru "Psychologie" (tento obor je také možné studovat na stejné katedře jako psychoterapeutická studia).
škola
dobrý den, přemýšlela jsem kam bych chtěla na školu po základní...no a napadlo mne ze psychiatr by mohl byt dobry nápad jen bych se chtěla zeptat jakou školu bych si musela udělat??
škola
Ahoj, pokud se myslíš, že psychiatrie je pro Tebe to pravé, tak se připrav na dlouhou dobu studia. Po základní škole ti doporučuji jít na gymnázium popř. zdravotní školu no a poté šup na Medicínu (lékařskou fakultu).
problem prace rodina
problem
Napsal uživatel Anonym dne Po, 10/14/2013 - 11:46.
dobry den ja mam takovy problem,pred 4 lety maminka prodelala mozkovou prihodu,od te doby je na pul strany ochrnute uplne a mozek ji mysli polmalejs nez driv,sice oni pecuje tatinekja mu pomaham,nejsem s tim nak tak jeste srovnana,mam jeste mladci sestru 13,a starsiho bratra 24,pomahaji tatovi ale bratr je taky nemocny mentalni poruchou,pobira na to duchod,sestra ta se mu hlavne starat o skolu takze je to vsechno na me na tatovi,je to vsechno moc tezky vesla jsem do dospeleho zivota z nicim,nejsem ze svym zivotem srovnana,nasla jsem si praci jiz tam delam rok a pul brigadne,pred 14 dny jsem dostala smlouvu nastalo,a bylo mi to v praci vycitano ze se povysuju ze sem si to nezaslouzila a byla jsem sikanovana 2 zenamy,tak mi mistr dal na 2 dny volno ctvrtek a patek,ale chtela bych tam skoncit vubec se mi do te prace nechce chodit jsem s toho uplne vydeptana psychycky,a dnes mam jit na odpoledni a vubec se mi tam nechce chtela jsem dat v patek vypoved a mistr mi rekl ze me potrebuje ze jsem moc sikovna ale ja to tam proste nezvladam nikdo se se semnou nebavi a ja si proste vsechno moc beru a nezvladnu tam delat proste potrebovala jsem se nekomu vyzpovidat jinou variantu jsem nevydela nez napsat jsem,mozna se chovat jak mala holka ale uz si vazne nevim rady vsechno je moc tezke nikdo mi z nicim neporadi ale kazdej ve me vidi spatneho cloveka,chtela bych tam moc skoncit ale bojim se ze budou problemi najit dalsi praci ale zase sem s ty prace uplne hotova,nejsem linej clovek rada pracuji,prijdu z prace jako prvni musim uvarit pro 5 clenou rodinu,poklidit a pak teprve mam cas na sebe a to toho teda casu moc nezbyva.nevim si rady snad mi poradite chtela bych aby ste mi poradily co mam v teto situaci delat jestli v ty praci skocint nebo dal tam chodit a nikoho si nevsimat ale dal se trapit dekuji za odpoved nikola
problemi
prosim poiradte mi nikdo.nemam se komu v\yzpovidat,jsem uplne na dne a myslim na to ze bych uz natomhle svete nemusim bejt nic me tu nedrzi
Pomoc
Dobrý den,
jestli jsem to dobře pochopila, tento email patří k tomu předchozímu? V každém případě, ať už ano nebo ne, ozvěte se nám na email poradna@psycholog-praha.cz nebo na tel. 607 903 964 a domluvte si termín sezení. Hodně štěstí.
Pomoc - dodatek
Ještě dodatek, kontaktovat můžete také Krizové centrum RIAPS, které poskytuje komplexní péči lidem v obtížných životních situacích - je zde možnost konzultace s psychiatrem nebo psychologem 24 hodin denně - kontakt je 222 58 06 97.
Pomoc
Dobrý den,
vidím, že toho máte opravdu hodně a je určitě náročné to všechno skloubit dohromady a navíc si k tomu procházet takovými těžkými životními situacemi. Prosím, napište nám, co nejdříve email na poradna@psycholog-praha.cz nebo zavolejte na tel. 607 903 964 a domluvte si termín sezení. Držíme Vám palce, ať je lépe.